Školní šachy v Lysé patří v České republice do první desítky

Publikováno: 21. 6. 2022 Autor(ka): Irena Jarešová

Ve dnech 31. 5. – 1. 6. 2022 bylo uspořádáno po dvou covidových letech Mistrovství České republiky školních týmů 1. stupně. Turnaj se konal v Nových Hradech u Českých Budějovic v hotelu Máj, v nově rekonstruovaném sálu. Děti ze ZŠ v Lysé nad Labem spaly nedaleko na zámku města i se svým doprovodem.

Mistrovství ČR škol se zúčastnilo 22 družstev. Hrálo se na 9 kol tempem 2 x 20 min na partii s přídavkem 5 s/tah, losování systémem Swiss-manager, vše dle Pravidel šachu FIDE, Soutěžního řádu ŠSČR a Obecných propozic přeboru škol. Každý tým mohl mít 4 hráče základní sestavy a 2 náhradníky. V České republice je přes 4200 základních škol, které poskytují vzdělávání pro více než 960 000 dětí. Z každého kraje se kvalifikovala pouze dvě nejlepší školní družstva.

Školy z Lysé prošly úspěšně okresním Přeborem škol v Nymburku a krajským Přeborem škol v Neratovicích. Mistrem České republiky se stal tým ZŠ ČSA Frýdek-Místek, po velmi vyrovnaných bojích. ZŠ Bedřicha Hrozného obsadila páté místo v sestavě Ocelák Lukáš, Vaňáček Jan, Prokop Matyáš, Barták Tobiáš, Vaníčková Natálie a Michal Soroka. ZŠ J. A. Komenského skončila na 10. místě v sestavě Vaňáček Pavel, Habětínek Jan, Melicharová Veronika, Melicharová Tereza, Kříž Eliáš a Procházka Lukáš. Třetí ZŠ T. G. Masaryka nedostala bohužel od ŠSČR divokou kartu, ale určitě by se neztratila.

Velký podíl na realizaci akce mají ředitelky škol, které uvolnily děti z vyučování a Město Lysá jako zřizovatel poskytl prostředky na reprezentaci škol Lysé nad Labem. Poděkování zaslouží i rodiče, kteří doprovodili děti na školní akci v pracovním týdnu.

Děti byly odměněny za skvělý šachový výsledek a reprezentaci školy i Města Snídaní se starostou a návštěvou Dětského dne při Mezinárodním šachovém pražském festivalu v hotelu Don Giovanni. Děti řešily diagramy, prohlédly si hrací sály turnaje a celý den si užily po svém. Nejlepší současný hráč šachu v České republice David Navara a hráč Saudské Arábie Salem A. R. Saleh se po obědě v hotelu s dětmi na památku vyfotili.

Miloš Havlena