7.A a 7.B v IQ Landii a ZOO Liberec

Publikováno: 18. 5. 2023 Autor(ka): Naďa Čajková

V úterý 16. 5. 2023 v 7:50 hodin jsme se pohodlným zájezdovým autobusem vydali do Liberce navštívit IQ Landii a ZOO.

7.A a 7.B v IQ Landii a ZOO Liberec
Počasí sice nebylo slunečné, ale hlavně že nám nepršelo. Na parkoviště IQ Landie jsme dorazili asi za hodinu. Uvnitř jsme byli jedním z lektorů poučeni, jak se  zde máme chovat, a poté jsme si odložili batohy a bundy.
Další hodinu jsme postupně prošli všechny expozice. Už při příchodu jsme slyšeli zvuk padajících kapek, to nás v 1. patře přivítal Vodní svět. Do barevné vodní stěny si každý mohl zkusit nakreslit obrazec podle své fantazie. Úžasná byla i fontána tryskající do výšky osmi metrů. Ve 2. patře se nám představily živly - ohnivé tornádo, blesky, vlny tsunami, vichřice, zemětřesení. Ve 3. patře jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o fungování našeho těla. Kromě užitečných informací jsme si zde mohli na některých přístrojích vyzkoušet své tělo také v praxi, např. zda naše plíce jsou v dobré kondici. V oddělení smyslů jsme se pokusili rozluštit některé optické klamy. U vchodu do 4. patra při vstupu až do samotného nitra vesmíru jsme se setkali s vesmírným strážcem z Hvězdných válek, samotným Darthem  Vaderem.
Skvělým zážitkem byla pro nás připravená Science show, během které jsme viděli, jak rozdělat oheň třeba i z vody, jak obarvit plamen a co dokáže kapalný dusík. Přitom někteří z nás mohli i lektorovi asistovat při těchto pokusech. Odcházeli jsme s úsměvem na tváři, protože poznání nemusí být ani zdaleka taková nuda.
Před odjezdem z Liberce jsme pobyli v zoologické zahradě, kde jsme si prošli pavilon šelem, žiraf, slonů, opů a velice nás zaujali draví ptáci. Tato ZOO podporuje mnoho projektů na záchranu vysoce ohrožených druhů zvířat.
Na Ještěd jsme se kvůli mlze a špatné viditelnosti už nedostali. Ale i tak jsme si tento den opravdu užili.