Přebornice v luštění sudoku

Publikováno: 23. 4. 2023 Autor(ka): Irena Jarešová

V pátek 21. 4. 2023 se vydalo 9 žáků naší školy do Poděbrad, aby se v regionálním kole poměřili se svými vrstevníky v luštění sudoku. Po tříleté přestávce zaviněné covidem se na GJP v Poděbradech sjelo 18 tříčlenných družstev ze základních škol a 8 ze středních škol.

Přebornice v luštění sudoku

Po úvodním slovu organizátora Jana Novotného (mimo jiné dlouholetého úspěšného reprezentanta ČR na MS v luštění sudoku) čekala na všechny soutěžní týmy 3 kola luštění. V 1. kole se po dobu 60 minut řešilo 36 tabulek sudoku rozdílných typů a obtížností. Ve 2. kole přišlo na řadu 12 propojených tabulek s časovým limitem 33 minut. V posledním kole museli soutěžící nejprve poskládat 4 tabulky 9x9, které byly rozloženy na díly (bylo potřeba kontrolovat a zkoušet, které díly k sobě patří), a následně složené tabulky vyluštit. To vše v časovém limitu 22 minut. A potom se již jen netrpělivě čekalo, až rozhodčí z řad studentů gymnázia pečlivě projdou a obodují veškerá sudoku. Vyhlašována byla 3 nejlepší družstva mezi středními školami a 6 nejlepších ze základních škol. A …

Na prvním místě mezi základními školami a na třetím místě mezi všemi 26 zúčastněnými skupinami se umístil tým SNÍLCI z naší školy ve složení Marie Zemanová, Klara Machyniak a Viktorie Chládková s bodovým ziskem 585 bodů!!!!! Děvčata si tím vybojovala účast na republikovém finále, které se koná 23. 5. 2023 v Brně. Gratulujeme a držíme palce.

Zbylá dvě družstva již tak úspěšná nebyla, ale ani ta se v konkurenci 18 týmů neztratila a podle bodového zisku jim patřilo umístění v horní polovině pořadí (kompletní oficiální listinu jsme zatím neobdrželi). Poděkování za účast a za vzornou reprezentaci školy tak patří nejen vítězkám Marušce, Klárce a Viky, ale stejně tak i Drahušce Pivoňkové, Tomovi Freibergovi, Ondrovi Rambouskovi z týmu Bedříšci a Ádě Vaněčkové, Jindřišce Doubravové, Natálce Snížkové z týmu Želvy Ninja.

Příští rok bych chtěl do Poděbrad vyrazit znovu a letošní výsledek by mohl být motivací pro další žáky naší školy, aby se pokusili navázat na úspěch děvčat. Z 9ti letošních řešitelů jich hned 8 naši školu k 30. červnu tohoto roku opustí (žáci 9. ročníků), takže se tímto snažím i oslovit ty, kteří si luští sudoku sami doma, případně by se do luštění teprve pustit chtěli. Od září se opět ve škole rozběhne Sudoku liga, které se mohou zúčastnit všichni žáci. Třeba se nám podaří najít další úspěšné sudokáře. Budu se těšit.

Petr Bäumelt