I. stupeň - Prohlídka farní zahrady

Publikováno: 2. 6. 2023 Autor(ka): Karolína Salačová

Zapsala: Mgr. Kateřina Kavalírová

‌S ukrajinskými dětmi jsme v rámci předmětu Čeština jako druhý jazyk v dubnu podnikly prohlídku evangelického kostela a farní zahrady v Lysé nad Labem.

I. stupeň - Prohlídka farní zahrady
Pan farář Lukáš Pešout nám ukázal interiér malého útulného kostela a zahradu s ovocnými stromy a keři. S dětmi jsme si zopakovaly názvy ovocných plodů, stromů i keřů a naučily se i několik nových výrazů, jako je např. nahovětvec, tedy strom, který si takřka celý rok udržuje nahé větve bez listů. Nahovětvec je v zahradě největší dřevina a právem se pyšní titulem Památný strom, což byl pro děti také nový výraz.

Velikou záhadou pro žáky bylo, kde se vzaly mezi listnatými stromy na zemi šišky. Pan farář nechal děti chvíli pátrat a ty nakonec ve skrytém koutu nad zahradou objevily několik jehličnanů, odkud šišky na zahradu napadaly a ve větru dále cestovaly. Zlatým hřebem prohlídky byla soutěž, kdo šiškou přehodí zídku nad zahradou. Většina zúčastněných výzvu splnila a nejen pro ně měl pan Pešout přichystané sladké odměny. Za tuto exkurzi panu faráři moc děkujeme a těšíme se na další prohlídku v červnu, která by už měla být i s ochutnávkou zralých plodů.