Úspěchy našich šachistů

Publikováno: 22. 2. 2022 Autor(ka): Irena Jarešová

Kroužek Šachy v ZŠ Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem

Výuka šachů dětí se v době pandemických opatření v ZŠ B. Hrozného nezastavila, jen se částečně přesunula z lavic k internetu za významné podpory rodičů. Děti začaly více využívat výukového programu Learningchess a řešily diagram na lichess.org.

Úspěchy našich šachistů

Děti touží soutěžit mezi sebou, a proto byly v rámci projektu Šachy do škol od září 2021 pořádány on-line šachové turnaje v Misanu. Děti ve věku od 5 do 9 let si zahrály 3 kola Ligy Špuntů a Městské ligy. Nejúspěšnějším Špuntem byli druháci Adam Beneš a Tobiáš Barták ze ZŠ B. Hrozného. Pro starší děti byla uspořádána Městská liga šachu, které se zúčastnili i nejúspěšnější Špunti. Ligu vyhrával Matyáš Prokop z páté třídy ZŠ B. Hrozného. Neztratila se ani Natálka Vaníčková ze třetí třídy ZŠ B. Hrozného, která je vícemistryní ČR do 8 let a na listině talentů SŠČR. Své umění dokázala vítězstvím na turnaji při oslavě 100 let šachu v Lysé nad Labem v září 2021 a na dalších turnajích regionální žákovské ligy.

Velmi úspěšné bylo vystoupení žáků ZŠ B. Hrozného na Okresním kole školního šachu v Nymburce. Zvítězili po čtvrté za sebou a kvalifikovali se na Krajský přebor 22. 3. 2022 v Neratovicích. Nejlepší výsledky měl Lukáš Ocelák. Velmi potěšující byly výsledky 4 dětí z Gymnázia Nymburk, které ještě loni reprezentovaly ZŠ B. Hrozného. Nyní mají ve škole B. Hrozného své nástupce.

Od ledna 2022 děti hrají on-line turnaje na internetu v aplikaci lichess.org. On-line turnajů se účastní přes 100 dětí z Lysé nad Labem vč. MŠ. Mezi nejlepší se řadí Aneta Benešová a dvě Natálky, Kammová a Vaníčková ze ZŠ B. Hrozného.

Městu Lysá nad Labem se podařilo podpořit výuku šachu ve škole B. Hrozného profinancováním zahradních šachů v rámci parcipativního rozpočtu 2021.

Miloš Havlena